Zpanel Kurulumu

Nisan 14, 2017 | Kategori: Genel veya Public, Linux, Teknoloji

İnsanlığın en büyük buluşu internetin iki önemli ayağı olan arama motorları ve web sitelerinden oluşuyor. Bu büyük veri akışının bizlere sunulması hiç şüphesiz kaliteli ve hızlı bir hosting sayesinde gerçekleşiyor. Bu büyük alanda ticaretin ve bireysel paylaşımın son derece hareketli web sitelerini gündeme getirmesi ile webmaster için en büyük sorunlarından biri olan içerik yönetimi ve veri girişi  oldukça zahmetli ve karmaşık bir takım işlerine neticesinde meydana gelmesine zpanel uygulaması ile gerek kalmıyor. Basit bir şekilde kurulan zpanel kontrol paneli zaman kaybına sebep olan uygulamaların bir bakıma entegre edilmesi ile web adminlerin elini oldukça rahatlatıyor. Üstelik ücretsiz olması zpanelin denemeye değer olmasına yeterde artar bile.

Veri Girişleri Veya Düzenlemeler Çok Daha Basit.

Zpanel aslında ortak bir alanda gönüllüler tarafından oluşturulmuş bir yazılım. PHP,MySQL,Bınd ve Apache gibi uygulamaların ayrı ayrı kurulmasına gerek kalmadan otomatik olarak kurulması ayrı bir avantaj. Fakat eğer bunları daha önce kurduysanız kurulum aşamasında bunları kaldırmanız gerekiyor. Aksi taktirde kurulum aşamasında sorunlar çıkabiliyor. Zpanelin başka bir avantajı ise centos, freebsd, ubuntu, windowsvista ve htaccess işletim sistemleri ile son derece uyum içerisinde çalışmasıdır. Ayrıca reseller,admin ve User olmak üzere toplam 3 ayrı kullanıcı seçeneği bulunmakta. Bu noktada hemen belirtmekte fayda var hangi paneli kullanırsanız kullanın web hosting aldığınız hizmetin hareketli sitenizin yanında ağır kalmaması gerekiyor.

Kurulumun İlk Etabı Birkaç Adımdan Oluşuyor.

Posfix,dovecot,MySQL,Php ve daha birçok işletim sistemi ile uyum sağlayan Zpaneli resseller yaparak paylaşmanızda pekala mümkündür. Öncelikle 32 bit zpanel centos sürümünün rahatlıkla çalışabilmesi için benzeri bir uygulamanın varsa kaldırılması gerekiyor. Daha sonra alan adınızın ve adresin bulunduğu sonucunun ip adresinin gerekli yönlendirmeleri yapılarak aynı alan adına oluşturmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilk aşamada (yum- y update) komutunu yazmak suretiyle güncelleme yapılıyor. Hemen bir hatırlatma yapalım bu işlem yapılırken “qpid-cpp-client” hatası almanız durumunda bu kez (yum-y remove qpid-cpp-client) komutunu yazarak tekrar denemeniz gerekmektedir. Yapılan güncellemenin ardından sistemi yeniden başlatıp sistem yeniden başlıyor mesajı ile birlikte bu kez sisteme root olarak giriş yapıyoruz.  Gelen sayfada Y/N komutuna Y yazarak onaylanan sistemde yönergeleri takip ediyorsunuz. Türkiye seçimini yapmanızın ardından 1 yazıp onaylıyorsunuz. Bu arada  tarih ayarları ile paneli kullanacağınız subdomaini DNS üzerinde ayarlanmış olması şarttır. Bu işlemin ardından ( panel.alan adı.com) uzantısını eksiksiz şekilde yazıp IP adresi girişi yapıldıktan sonra son adımda Y komutunu seçiyorsunuz ve dosyalar inmeye başlıyor işlemin sonunda Zpanel Kullanıcı adı,şifresi ve MySQL şifreleri veriliyor. Bu şifreleri mutlaka  bir yere yazmanız bu noktada çok iyi olacaktır. Ve son aşama olan sistemin kapatılıp yeniden başlatılmasıyla artık Zpanel kullanıma hazır hale geliyor.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.