Web Sitenizin Yedeğini Mutlaka Alın

Nisan 17, 2017 | Kategori: Genel veya Public, Site Tanıtımları, Web Hosting

İnternetin günlük yaşamımızdaki önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bu bakımdan web sitelerinin hosting yedeklemeleri artan veri akışına orantılı olarak daha fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi web sitenizin yedeklenmesi demek girişini yaptığınız tüm içeriklerin resim, makale, ürün tanıtımı, video içeriklerinin yanı sıra sayfanın üzerinde bulunan Script veya CSS uygulamalarının korunmasını sağlar ve son derece hayati önem taşır. Dünyada siber saldırılarda kullanılan milyonlarca virüs programı veya bilgisayarlara sızmaya çalışan milyonlarca hacker bulunmaktadır. Gerek casus yazılımlarla veya bilgisayarınıza yapılacak korsan girişler son derece tehlikeli bir takım durumlara sebep olurlar. Bu tehlikelerin en başında özellikle online alışveriş yapan siteler veya geniş ürün yelpazesi içerisinde müşterilerine kargo hizmeti sunan firmalar geliyor. Bilgisayar korsanlarının ve casus yazılımların en büyük hedefi kredi kartı şifresi girişi yapılan veya kargo sipariş edilen web siteleridir.

Veriler Kaybolsa Bile Yedek Verilerinizle Siteniz Hızla Yeniden Kurulur.

Bu noktada hemen bir hatırlatma yapmakta çok büyük fayda var. Hosting kuruluşları sizin web sitenizin yedeklemesini yapmak zorunda değillerdir bunu hiçbir zaman Unutmamanız gerekiyor. Çünkü hosting kavramında böyle bir uygulama hosting firmasının müthiş bir şekilde veri yoğunluğuna maruz kalmasına sebep olur.  Bu nedenle veri yedeklemelerinizi yani web sitenizin tamamını sizin kendinizin bizzat yedeklemesinde çok büyük faydalar bulunmaktadır. Sözgelimi blog uygulamalarının kullanıldığı, forum özellikleriyle ziyaretçilerinizin veri girişi sağladığı siteler bu verileri saklamak isterler. Dolayısıyla alacağınız yedekleme içerisinde bu özelliklerin ve kullanıcı girişlerinin sağladığı verilerinde korunması ayrı bir öneme sahiptir.

Elle Yapılan Yedekleme Uzun Ve Zahmetli Bir İşlem.

Birçok web admin bu işi ihmal etmekte veya hosting firmasının sunucu hizmetini sürekli ve kesilmeyen bir olgu olarak görmektedir.  Bu son derece yanlış bir tutumdur ancak işin bilincinde olan adminler yedeklemelerini kendileri belirli periyodik zaman dilimlerinde yaparlar. Bu yöntemler arasında belki de en sağlamı yöntem manüel olarak yapılan yedeklemelerdir. Fakat bu işlem son derece yorucu karmaşık ve tek tek yedeklemeler yapılmasını gerektirdiğinden çok az sayıda veri içeriği bulunan sitelerin yöneticilerince tercih edilmez. Çünkü bu tarz sitelerde yüz binlerce veri veya yüzlerce algoritma uygulamaları bulunur. Fakat bu yedeklemeyi son derece başarılı şekilde yapabileceğiniz çeşitli programlar sizlere bu konuda önemli katkı sağlayabilir.  Yükse veriye sahip web sitelerinin bulut programlarıyla düzenli yedekleme yapabildikleri düşünüldüğünde çok daha pratik bir yöntem olduğu görülecektir.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.