Linux Sunucu Optimizasyonu ve Kurulumu

Haziran 9, 2011 | Kategori: Linux

Yeni bir makalede tekrar merhaba.

Yazıma hiçbir işletim sistemi %100 güvenli ve ulaşılamaz cümlesi ile başlamak istiyorum.

Buna rağmen, işletim sistemleri kıyaslandığında Linux eskiden günümüze kadar hala en güvenli işletim sistemi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet bağlantı hızlarının artması ve artık her eve girmesi, internet güvenliğini ciddi oranda azaltmış ve doğal olarak sunucu güvenliği kavramını çok daha fazla göz önüne çıkartmıştır.

Linux, işletim sistemi çekirdeği, kullanılan componentler ve kalitesi ile güvenliği, yapılacak optimizasyonlar ve uygulanacak güvenlik altyapısı sayesinde yıllarca sorun çıkartmadan size, şirket yada firmanıza hizmet verebilecektir.

Herşeyden önce dikkat edilmesi gereken, linux ve uygulamalarının kurulacağı ve kullanılacağı donanımın uygun seçilmesidir. Kullanılacak yazılım ve uygulamalar, ziyaretçi sayıları ve yoğunluk göz önünde bulundurularak uygun ana kart, işlemci, ram ve komponent tercihi yapılmalıdır.

Dahası, yine sunucuda server makinasını kullanacak yazılım ve uygulamalar doğrultusunda, sunucunuza kurulumlar yapılmalıdır.

Örneğin sunucuda hiç e-mail kullanılmayacaksa mail server kurulumu, sadece web sitelerinin çalışacağı ve sql veri tabanı bulunmayacak bir sunucuya mysql ve türevi veri tabanı sunucusu kurulumu yapılmamalıdır. Bilmemiz gerekir ki kurulacak her gereksiz uygulama sunucuda yeni kapılar ve portlar açacaktır. Bu da sunucu güvenliğini etkileyecek ve daha fazla önlem alınması gerekecek hususlardır.

Bir linux işletim sistemi kurulumu yaparken, kurulumu mümkün olduğunca minimum konfigurasyon ile kurmanız tavsiyemiz olacaktır. Bu sayede sunucu güvenliği için harcanacak çaba, emek ve bilgi %50 azalacaktır.

Linux sunucu üzerinde kullanacağınız bileşenler konusunda benim size tavsiyelerim aşağıdaki gibi olacaktır:

Mail Server: IMAP, POP3 ve SMTP için Exim http://www.exim.org/ – http://www.dovecot.org/

Web Server: Apache – http://www.apache.org

DNS Server: http://www.isc.org/products/BIND/

FTP Server: http://www.proftpd.org/

Yıllardır bu uygulamaları kullanmaktayız ve en stabil ve kararlı server uygulamaları olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak eğer hosting kontrol panel kullanmayı düşünüyorsanız, bu uygulamaların tamamı directadmin kontrol panel kurulumu esnasında directadmin tarafından zaten otomatik olarak kurulmaktadır.

Bu uygulamaların kurulumundan önce işletim sistemi güncellenir ve yamaları yapılırsa, sisteminizin çok daha güvenli olmasını sağlamış olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak her türlü soru yada sorunuz için bana ssguney@datatelekom.net.tr e-mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeni makalelerle tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Serdar Said GÜNEY
Datatelekom Telekomünikasyon Hizmetleri Ltd. Şti.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.