Domain – Alan Adı Sorgulama

Mart 30, 2017 | Kategori: Genel veya Public

Sürekli aynı adreste kal

Gelişim çağında herkesin en çok istediğidir İnternet üzerinde alana sahip olabilmek. Artık kişilerin kendi isimlerinin veya şirketlerin adına açılan İnternet siteleri tanıtım, bilgi ve içerik için çok önemlidir. En iyisini yapabilmek, bulunduğumuz bölgede olmak yeterli gelmemekte. Ticaret, eğitim, bilgi birikimlerinin paylaşımı için nerede olursanız olun İnternet’te arandığında bulunabilmekte başlamaktadır artık yaşam. Bunun için İnternet üzerinde yer sahibi olabilmek, bireyin veya şirketin internet üzerindeki kimliği gerekmektedir. Bu kimlik sahibi olmak, başvuru yaptığınızda tanınmanız için bir numara verilmektedir. IP adı verilen bu numaralarla tanınırsınız. Başka bir bilgisayar bağlantı kurmak istediği zaman sizin IP numaranız tanımlanmışsa ulaşım sağlanır. Ancak Ip numaraları uzun ve akılda kalmadığı için ıp numaralarınızı daha kolay anlaşılması adına isimlendirme işlemi yapılmaktadır. Bu işleme domain adı verilir. Domain daha kolay akılda kalma ile kolay ve hızlı ulaşım imkanı sağlamaktadır. Bunun için domain adınızı yapılan işin veya İnternet’te bulunma sebebin izin içeriğini yansıtacak isimler bulunması gerekir. İnternet’te arama yapıldığında alan adınızın sorgulama uygun olması sizin daha çok ziyaretçi nizin olacağı anlamına gelecektir.

Domain alımı kendi adımıza kaydetmeliyiz 

Açılan sitemize daha hızlı ulaşım sağlanması içim domain alınması gerekir. Bunun için alacağınız domain özelliğine göre birçok site hizmet vermektedir. Uygun olan alan adınızı buldunuz, artık alan adınızı almak istiyorsunuz bunun için en güvenilir sitelerle çalışmak akıllıca olanıdır. Alınan alan adını, sizin adınız kaydedilmesini istemelisiniz. Çünkü sizin kullanacağınız alan adının, takibini yapmak, kullandığınız zaman bitiminde tekrarını sağlamak adına iyi olacaktır. Kullandığınız alan adı sizin adınıza register edilmemişse daha sonra tekrar kullanmak istediğinizde çok zorlanabilirsiniz.  Kullanım bitiminde sizin adınıza kaydedilmediği için tekrar aynı domain almak kolay olmayacaktır. Başka alan adı kullanmak zorunda kalacaksınız, sizi daha önce ziyaret edenler sizin adresiniz olduğunu düşünüp, aslında başka sitelere giriş yapmış olacaklar.

Domain alırken sizin adınıza almadığınızda;  yayın yaptığınız server de değişik yapmak zorunda kalırsanız, başka servere geçiş için yapılması gereken ayarların yapımını sağlayamayacaksınız. Bunun için register yapan kişinin şifre paylaşımını beklemek durumunda kalacaksınız.

Domain kullanımında en önemli etken kişinin kendi adına kayıtlı olması ve kayıt için kullanılan mail hesabının aktif olmasıdır. Şifresinin kişi tarafından bilinmesi gerekir. Aksi takdirde kullanımı biten domainleri daha önceden alınan fiyattan daha yüksek miktarda alma ve hatta aynı adı kullanamama gibi aksiliklerle karşı karşıya kalabiliriz.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.