Cpanelde Cronjob nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Mart 28, 2017 | Kategori: Linux

Cronjob, cPanel üzerindeki web sitenize belirli komutları ve komut satırlarını otomatikleştirmesine yarayan bir araç olarak tanımlanmaktadır. Yani belirli aralıklar ve zamanlar ile komutların çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Cronjob kurulumu küçük adımlar ile cPanel üzerinde gerçekleştirebileceğiniz en kolay işlemlerden biridir. Sizlere Cronjob’un nasıl kurulumunun gerçekleştirildiğini anlatacağız. Ancak kurulumu gerçekleştirmeden önce bahsedeceğimiz konulara dikkat etmenizi öneririz. Öncelikle crojobu kullanmadan önce linux komutlarını iyi bir şekilde bilmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Eğer cron cliaweb sağlayıcısının kuralları ile örtüşmezse bu konuda sıkıntı çıkabileceğini hatırlatırız. Ayrıca cronjob kısa aralıklar ile sürekli olarak çalıştığı için cPanel hosting siteniz üzerinde ve hostunuzun kaynak kullanımı üzerinde kaynak kullanımını yükseltebilir. Bu yüzden de suspend olabilir. Bu kaideye de dikkat ettikten sonra kurulumun nasıl gerçekleştiğini anlatabiliriz.

Kurulum Nasıl Gerçekleşir ?

Öncelikle cPanele giriş yapıyoruz ve burada bulunan seçenekler arasından ” cron işleri ” seçeneğine basıyoruz. http://demo.cliaweb.com/cron.php yani cron.php dosyamızı çalıştırılacak cron olarak belirleyelim. Bu durumda ise cron.php nin sunucu şekli şu şekilde olacaktır ;

/home/democli/public_html/cron.php

Hostunuzun sunucu kısmı kullanıcı adı ile parelel bir durumdadır. Yani eğer sizin kullanıcı adınız mustafa ise /home/mustafa/public_html/cron.php şeklinde bir sunucu yolunun karşınıza çıkacağını söyleyebilirim. Cronjob eklerken iki seçenek ile ekleme yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunlardan biri ”php-q” diğeri ise ” GET ” dir. Örnek olarak php-q seçeneğini kullanalım. Yeni cron işi ekle seçeneğinden sonra komut kısmına php -q /home/democli/public_html/cron.php bu seçeneği giriyoruz. Zaman ayarlarını da kendinize göre ayarlıyorsunuz. Cronjob kurulum işlemi tamamlanmıştır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda verilenler örneklerden ibarettir. Sizde bu adımlar ile kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Dünyanın en çok kullanılan hosting  panel yönetimi olan cPanel üzerinde kurulumun nasıl gerçekleştiğine dair bilgileri sizinle paylaştık. Kurulumu gerçekleştirebilmeniz için eksiksiz olarak adımları tamamlamanız gerekmektedir. Yaşayabileceğiniz herhangi bir problemde sakince tekrar denemeniz ve işlemlerde doğru adımları uyguladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. cPanel üzerinde cronjob kurulumu gerçekleştiriken ayrıca bahsettiğimiz noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor. Kurulumun tam anlamıyla ve sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için bahsettiğimiz adımların kontrol edilerek uygulanması size fayda sağlayacaktır. Cpanele giriş yaptıktan sonra ayrıca cron işleri bölümünden giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Sizlere belirttiğimiz yöntemler sayesinde kurulumun ne kadar kolay gerçekleştiğini görebilirsiniz. Bunun için sizlere verdiğimiz örnek üzerinden de yararlanmanız sizler için faydalı olacaktır. Adımları doğru attıktan sonra kurulumun gerçekleştiğini görmüş olacaksınız.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.