Akıllı Telefon Çılgınlığı

Ağustos 30, 2013 | Kategori: Genel veya Public, Teknoloji

Ülkemizde akıllı telefon çıkgınlığı başını almış gidiyor. Her gencin elinde bir akıllı cep telefonu. Öyle ucuz cihazlarda değil bunlar. Her biri iyi özellikte bir masaüstü bilgisayardan yada dizüstü bilgisayardan daha pahalı. Üstelik sürekli değiştirilmekte. Yani 2-3 ay kullandıktan sonra daha üst veya yeni modelleri ile değiştirilerek sürekli masraf edilmekte.

Bu telefonları taşıyan gençlere baktığınızda bir işi olmayan, cebi tam takır çocuklar.

Ülkemiz yıllardır bu akıllı cep telefonlarını yurt dışından ithal etmekte ve milyarlarca dolar ülkemizden çıkmakta. Halbuki, teknolojileri oldukça basitleşmiş ve üretimi hiçte zor olmayan genelde android işletim sistemli bu ürünler zenginlerimiz ve firmalarımız tarafından rahatlıkla ülkemizde üretilebilir. Üstelik bu ürünler yurt dışına da satılabilir. Bu sayede hem ülkemizden döviz çıkışı engellenmiş olur hem de döviz girdisi olacaktır.

Fakat ve ne yazık ki ülkemizdeki iş adamları, başkalarının ürettiklerini satmayı bir marifet saymaktalar. Üstelik bu satışları yapmak için daha az emekte harcamıyorlar. Bu zihniyet bozukluğu düzelmeden ülkemizde ciddi ve gerçek bir gelişme beklemek açıkcası hayal olacaktır.

Bu akıllı cep telefonlarını incelediğinizde içlerinde kullanılan parçalar neredeyse hep aynı. Kullanılan donanım ve mikroçiplerin tamamı çinde üretilmekte. Şimdi bazı okuyucularımın yorumlarını duyar gibi oluyorum. Parçalar çin malı ise biz nasıl yerli üretmiş oluyoruz.

Bu hususa açıklı getirmek gerekirse.
1. Öncelikle marka yerli. Bu şuna benzer ki, bir fabrikada işçiler çalışır üretir ama asıl pastanın kaymağı x markası ve sahibine verilir. Kimse Bu ürünler ve marka işçilerindir demez. Mal sahibi fabrikanın sahibidir.
2. Üretilen ve çinde imal ettirilen parçaların tüm mikro çizim ve yazılımları yerli olduktan ve cihazın iç ve dış dizaynı yerli üretim olduktan sonra, nerede ürettirdiğinizin ve hammallığını kime yaptırttığınızın hiç önemi bulunmamaktadır.

Yani ürettiğiniz ürünün markası ve iç – dış dizayn ve çizimi yerli olduktan sonra ürünü hangi ülkede hangi fabrikada ürettirdiğinizin hiç önemi bulunmamaktadır.

Yeni makalelerle tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

Serdar Said GÜNEY
Datatelekom Telekomünikasyon Hizmetleri Ltd. Şti.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.