5 Adımda Online Satış

Nisan 9, 2017 | Kategori: Genel veya Public, Site Tanıtımları, Teknoloji

Birçok kişi online satış sitesi açmak istemektedir. Fakat sanal mağaza üzerinden satış yapmanın yollarını bilmemektedir. Bu işin bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir.

Şirket Açılması

Online mağaza açmak için şirket açılması gerekmektedir. Yapılan satışların şirket üzerinden faturalandırılması gerekir. Şirket sahibi olanlar için bu durum geçerli değildir. Herhangi bir şirketi olmayanların bu iş için şahıs şirketi kurması gerekir. Şahıs şirketii kurmak için gerekli belgeler tamamlanması gerekir. Daha sonra da vergi dairesine başvurulur.

E – Ticaret Paketi

İnternetten satış yapabilmek için bir yazılım gereklidir. Ayrıca domain ve de sunucu işlemleri için bir hosting firması ile anlaşılması gerekir. Ürün entegrasyonları ve muhasebe işlemleri için bir yazılımcı ile çalışılmalıdır. Alan adı seçimi oldukça önemlidir. Çünkü şirketin adı bu olacaktır. Bu yüzden bu ismin markalaşmaya açık bir isim olması gerekir. Aksi takdirde akılda kalmayan, kötü bir isim tercihi şirketin gidişatını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden de bu konunun üstünde özenle durulması gerekmektedir.

Ödeme Yöntemleri

Uygun e-ticaret paketi seçildikten sonra ödeme sistemlerinin belirlenmesi gerekir. E-Ticaret paketlerinde havale yöntemi, eft yöntemi, kredi kartı yöntemi ve kapıda ödeme yöntemi hazır bir şekilde kurulu olarak teslim edilmektedir. Fakat bankalara sanal pos başvurusu da yapılması gerekir. Bu sayede ödeme yöntemleri işlemleri de hızlı bir şekilde ilerlemiş olur.

Ürünlerin Belirlenmesi

E-Ticaret sistemi kurulduktan sonra online ödeme sistemleri başvuruları da halledilir. Daha sonra da sitelere entegrasyonu yapılır. Şirket sahibi de olunması sebebi ile ticaret yapmada bir engel bulunmamaktadır. Bu adımlardan sonra ürünlerin siteye eklenmesi gerekir. Bir başka yöntem de xml entegrasyonu  sayesinde mevcut tedarikçiden toplu bir şekilde sitelere ürün eklemektir. Ürün seçimi de ticaretin gidişatını etkileyecek önemli bir faktördür. Hangi kategorideki ürünlerin ekleneceği sitenin ne tarz ürünler üzerine yoğunlaşacağı sitenin geleceğini şekillendirecektir. Bu yüzden de bu konu üzerinde de özenle durulması gerekir. Ürün eklem işlemlerinden sonra gelen müşterilerden sipariş alınabilmektedir.

Reklam

E-Ticaret sitesinin sorunsuz bir şekilde kurulumunun ardından reklam ve tanıtım yapılması gerekir. E-ticaret siteleri için seo, sem, smo çalışmaları yapılabilmektedir. Bu çalışmalar il site üst sıralarda yer almakta ve daha çok ziyaretçi çekmektedir. Bu durumda da kazanç da artmaktadır. Bunun için de profesyonel reklam şirketleri ile çalışılması gerekir. Aksi halde amatörce yapılan bir çalışma siteye yaradan çok geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.